Kierunki sponsorowane to kierunki studiów, zwykle inżynierskich, które uważane bywają za ważne dla rozwoju gospodarki. Są one sponsorowane przez państwo oraz fundusze europejskie. Dzięki tym środkom akademicy studiów sponsorowanych powinni liczyć na wyższe stypendia a także wyższe warunki edukacji, albowiem uniwersytety mają środki na stawianie technicznie zaawansowanych auli a także nabycie przyrządu potrzebnego do badań.
Studia sponsorowane i tworzenie kierunków zamawianych kojarzy się przede wszystkim z rynkowym zapotrzebowaniem na speców danych domen. Bywają to na ogół inżynierowie a także uczniowie studiów technicznych a także ścisłych.
studia sponsorowane

Aktualnie w naszym kraju studia sponsorowane proponują poniższe uniwersytety:

• Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
  • Politechnika Śląska,
  • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej,
  • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie,
  • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach.
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej,

Znaczna ilość studentów decyduje się na kandydowanie na studia sponsorowane, przede wszystkim ze względu na prawdopodobieństwa wyszukania właściwej posady po studiach, a także ze względu na duże stypendia wręczane przez uniwersytety w czasie edukacji.
kierunki sponsorowane

Jakie kierunki stają się regularnie kierunkami finansowanymi? Poniższa lista wizualizuje większość z nich:

• automatyka i robotyka,
  • biotechnologia,
  • budownictwo,
  • chemia,
  • elektrotechnika,
  • fizyka,
  • fizyka medyczna,
  • dziennikarstwo,
  • inżynieria oprogramowania,
  • informatyka,
  • informatyka stosowana,
  • inżynieria chemiczna i procesowa,
  • inżyniera materiałowa,
  • inżynieria środowiska,
  • matematyka,
  • mechanika i budowa maszyn,
  • mechatronika,
  • ochrona środowiska,
  • grafika komputerowa,
  • hotelarstwo,
  • turystyka i rekreacja

Kierunki te to przede wszystkim szkoły wyższe techniczne, inżynierskie skupiające własną obserwację na budownictwie, medycynie a także lekcjach ścisłych.

Wpis zaistniał we współpracy z Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej