Administracja szkołą to wymagające zadanie. Dyrektorzy szkół posiadają natłok obowiązków. Bez względu od tego, czy jest to duża szkoła w mieście, czy raczej nieduża szkoła na wsi, gdzie nie uczęszcza dużo dzieci. Wbrew pozorom, w podobnych mniejszych placówkach nierzadko życie dyrektora jest o wiele trudniejsze. W małych miejscowościach na ogół wszyscy się znają, przez co dyrekcja odpowiada jakoby bezpośrednio przed rodzicami dzieci. W dużych miejscowościach sytuacja jest trochę inna, ponieważ w sporych szkołach odpowiedzialność rozlokuje się na większą liczbę pracowników. Do obowiązków dyrektora przynależy rozplanowanie budżetu szkoły w każdym roku. Musi on zadbać o każde konieczne pomoce dydaktyczne. Jego zadaniem jest również zapewnienie dobrych warunków do nauki. Krzesła szkolne potrzebują być komfortowe, a ławki odpowiednio wysokie. Ogólnie to musi być dopilnowane, aby pobyt w szkole nie miał ujemnego wpływu na zdrowie oraz humor dzieci.

Ważne również, żeby dziecko czuło się w szkole swobodnie. Być może jest to jedno z trudniejszych zadań dyrektora szkoły. Dzieci często zachowują się nagannie i są niebezpieczne dla siebie nawzajem. Zadaniem dyrektora w tej sytuacji jest zorganziowanie działań, jakie sprawią, że w szkole będzie królował spokój a także miła atmosfera. Tylko tego typu sytuacja umożliwia, iż świadectwa szkolne, jakie otrzymują na koniec roku uczniowie, obfitować będą w same pozytywne oceny.

Tak wówczas dyrektor szkoły ma sporo zadań. Musi on zadbać o szeroki poziom uczenia w szkole, którego efektem będą godne pochwały świadectwa szkolne, ale również o to, żeby dzieci były zdrowe a także uśmiechnięte. Również kwestie pieniężne są na głowie dyrektora, a także organizacyjne. Chodzi tu o wytyczenie zajęć na cały rok szkolny, jak i klasyfikacja sal i tym podobne czynności. Dobrze jest, gdy dyrektor ma kogoś do pomocy, bo sam może nie sprostać zadaniom.