Z wolna kończy się epoka legitymacji publikowanych w formie tekturowej. Ważne papiery w postaci drukowanej są rzadko spotykane na poszczególnych uniwersytetach w naszym kraju. Orzeczenie o usunięciu z obiegu dokumentów z papieru została umotywowana różnymi czynnikami. Lecz najważniejszym argumentem, jaki opowiadał się za tym, aby wnieść do funkcjonowania legitymacje plastikowe, była kiepska solidność dokumentów w formie papierowej. Co więcej, w przypadku legitymacji wykonanych z poliwęglanu albo plastiku, znacznie rzadziej następuje zjawisko zmieniania lub fałszowania.

Transformowanie legitymacji z papieru zazwyczaj napotykane mogło być w szkołach, podczas gdy to uczniowie zmieniali rok swojego urodzenia, żeby być w stanie wejść do lokali muzycznych i na imprezę. Wielokrotnie dochodziło również do sytuacji, że do legitymacji wydanej na inną osobę wklejali swoje zdjęcie. To pochopne działanie ze strony młodych mogło iść w parze z obligacją karną. Krajowy regulamin karny dopuszcza sankcję nie wyłącznie za przerabianie i podrabianie ważnych papierów, lecz również za posługiwanie się dokumentem personalnym innej postaci.

U osób, które nie zakończyły osiemnastego roku życia, legitymacja szkolna jest rozpatrywana jako dokument tożsamości. Znajduje się na nim albowiem pieczątka z urzędu – dodawana przez dyrektora jednostki, która wydała legitymację. Trzeba zwrócić atencję dodatkowo na fakt, iż legitymacja z plastiku jest wygodniejsza. Śmiało możemy włożyć ją do kieszonki czy też portfela, nie wystawiając jej na zdewastowanie, gdyż bywają kompaktowego rozmiaru.

Ważność tego rodzaju legitymacji przedłuża się za pomocą konkretnych hologramów, jakie przydzielane są po każdym kolejnym semestrze w gabinecie placówki lub dziekanacie uniwersytetu. Warto nadmienić, iż legitymacjami zrobionymi z tworzywa sztucznego legitymują się między innymi służbiści z policji czy ochrony przygranicznej.