Wiosna zbliża się dużymi krokami, stopniowo jest coraz goręcej więc chętnie wkładamy lekkie ciuchy. To dobrze, że jeszcze większą atencję przywiązujemy do tego, jak wyglądamy. Niejeden pragnie posiadać indywidualny styl. Aby panoramicznie spojrzeć na społeczeństwo wystarczy pojechać w miejsce, w jakim znajdziemy całą gamę najróżniejszych zgrupowań. Dopisują temu choćby niedzielne msze święte a także różne uroczystości – moda weselna, moda pogrzebowa, znajdzie się także coś dla dzieci – chrzty a także komunię. Z racji nawiązania do czasu wiosny świetne będzie wzięcie pod lupę pierwszej komunii.

bolerko komunijne
Już w listopadzie startują przymiarki do strojów. Ciężkie decyzje rodziców – czy powinniśmy przyodziać wszystkich w ten sam sposób? Co z obecną odrębnością? Jak przedstawić siebie? (a może – „w jaki sposób pokazać co się w największym stopniu podoba mojej mamie”). Dawne czasy były łatwiejsze. W większości nie było wyboru zatem dzieciaki otrzymywały bieluteńkie alby, chłopcy niedługie wraz ze spodniami, dziewczynki mogły w najlepszym wypadku wyróżnić się wiankiem z prawdziwych kwiatów nie zaś pereł z plastiku.

Przełom maja a także czerwca to już zalążki pierwszych wysokich temperatur, lecz również pierwszych załamań pogody. Podczas chłodniejszych dni skórę ocieplało bolerko, w tymże przypadku szyte specjalnie na taką okazję bolerko komunijne. Futerkowe, z atłasu, z delikatnej bawełny, lub wyraźnie tańsze lecz ze zwykłego poliestru. Bieluteńkie. Tylko na ramiona czy też na długie rękawki. Takim elementem była okazja się odróżnić!
Zostaje również sprawa mało zamożnych rodzin – z jednej strony młoda dama dostaje zazwyczaj po dojrzalszej siostrze bolerko komunijne – bez znaczenia, iż nie jest już modne. Z odmiennej, przy identycznych strojach nie będą widoczne jakiekolwiek różnice.

Odrębność winniśmy zostawić w domostwie – w kościele powinniśmy się modlić. Bóg nie zwraca uwagi na bolerko komunijne bądź inne odzienia, ani jednakowo jak ktoś został uczesany. Ważna jest dusza oraz działania. To ma być świętość.