Ząbkowanie to trudny moment zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Na szczęście, rodzice mogą pomóc swoim dzieciom łagodniej przejść przez ząbkowanie. Oprócz zwiększonej cierpliwości i większego zrozumienia, konieczny będzie gryzak.
Jaką funkcję spełnia gryzak?
Nadchodzące ząbkowanie można poznać po intensywnym ślinieniu, problemach ze snem, podwyższonej temperaturze i ciągłą chęcią wkładania wszystkiego do buzi. Warto się do niego przygotować i nabyć gryzak, ponieważ gryzaki na ząbkowanie przynoszą ulgę i pomagają złagodzić ból.
Ponadto, ze względu na ciekawe kształty i intrygujące kolory gryzaki na ząbkowanie stają się przedmiotem, który przyciąga uwagę malucha oraz zachęca go do odkrywania i poznawania świata. Gryzaki na ząbkowanie przyczyniają się zatem do rozwoju psychomotorycznego dziecka.
Rodzaje gryzaków
Podstawowy podział gryzaków to gryzaki miękkie i twarde. Należy jednak pamiętać, że dziecko potrzebuje obydwu typów gryzaka. Do miękkich gryzaków zaliczamy: gryzaki z wodnym lub żelowym wypełnieniem, ze specjalnymi wypustkami i z miękkich tkanin. Gryzaki na ząbkowanie z żelowym wypełnieniem można trzymać w lodówce – schłodzone przyniosą większą ulgę dziecku. Drugi typ gryzaków to gryzaki na ząbkowanie ze specjalnymi wypustkami, które mają dodatkowo masować bolące dziąsła. Istnieją również gryzaki z miękkich tkanin, na przykład w postaci przytulanek, kostek lub książeczek. Są one dedykowane zwłaszcza bardzo wrażliwym dzieciom, które mogą bardzo ciężko przeżywać ten czas.