Kiedy rodzi się pociecha, mnóstwo rodziców ma duży kłopot z dobraniem potrzebnej wyprawki. Liczba towarów oraz opcji doboru sprawia, że decyzja często nie będzie prosta. Podobne wątpliwości przytrafiają się, jak musimy kupić materac do łóżeczka. Jaki najlepiej wybrać?

Z całą pewnością musisz w pierwszej kolejności zaakcentować, iż materac do łóżeczka niemowlaka gra nadzwyczaj istotną rolę. To przecież na nim niedawno urodzony maluszek spędzać będzie wiele czasu w początkowych tygodniach życia, trzeba wobec tego zatroszczyć się o plecy dziecka. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni materac? Po pierwsze musi mieć adekwatne wymiary. Nie powinien być za mały w stosunku do malucha, lecz przynajmniej 20 centymetrów od niego większy. Pamiętajmy jednakże, żeby zachować rozsądek też w odwrotną stronę – materac do łóżeczka nie może być wszak też za wielki i sterczeć za łóżko.
Następną kwestią będzie także odpowiednia grubość – u niemowląt wykorzystuje się na ogół materacyki o długości 20 cm. Odnośnie materiału wypełnienia, istnieje na ów temat dużo opinii, jednak najogromniejszą obecnie popularnością cieszą się materace z pianką, lateksem lub lnem. Warto skierować także uwagę na prawidłowy poziom miękkości. Na za twardym materacyku jest niemowlęciu po prostu niekomfortowo, za miękki nie jest z kolei właściwy dla kręgosłupa. Najlepiej trzymać się maksymy tzw. złotego środka oraz nie przedobrzać w żadną stronę. Musisz zapamiętać, aby uwzględnić to, jak dużo dziecko waży.

Ostatnią sprawą będzie bezpieczeństwo smyka. Materac do łóżeczka, podobnie jak każde inne dodatki, przyrządy, gadżety czy zabawki, powinien mieć właściwe atesty oraz certyfikaty. Podczas zakupów należy bez wątpienia wziąć ową kwestię pod uwagę a także nie kupować produktu, który nie został sprawdzony, nie spełnia potrzebnych wymogów wobec bezpieczeństwa a także nie jest polecany dla niemowlaków.