Adopcja dziecka to bardzo skomplikowana procedura, która wymaga od potencjalnych rodziców ogromu zaangażowania i wytrwałości. Nic dziwnego — dzieci adoptowane problemy mają często bardzo ciężką przeszłość i niosą ogromny bagaż doświadczeń. Ważne jest, aby trafiły do wspierającej, kochającej rodziny, która nie podda się przy pierwszej napotkanej trudności.

Z jakimi problemami muszą mierzyć się dzieci adoptowane problemy?

Problemy mogą się różnić w zależności od tego, jakie przeżycia mają dzieci adoptowane problemy. Jednakże wszystkie prędzej czy później mierzą się z traumą porzucenia. Bez znaczenia czy maluch w momencie oddania do adopcji był niemowlęciem, czy kilkulatkiem, brak rodziców odbił (i dalej odbija się) na jego rozwoju.

Dzieci adoptowane problemy, pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin, muszą się też mierzyć z brakiem zaufania, ciągłym strachem i utraconym poczuciem bezpieczeństwa, które powinni zapewniać dorośli. Taka trauma nie jest łatwa do przepracowania i wymaga dużo uwagi i wytrwałości. Dzieci mogą mieć problem z przystosowaniem się do życia w nowej rodzinie oraz tworzeniem przywiązań do ludzi. Wyzwaniem dla dziecka mogą być również trudności w regulacji emocji oraz kontakty z rówieśnikami.

Dzieci adoptowane problemy

Jak się mierzyć z problemami dzieci adoptowanych?

Przede wszystkim należy wykazywać się dużymi pokładani cierpliwości i wrażliwość. Dzieci adoptowane problemy mogą różnie reagować na zmiany, a wybuchy złości czy płaczu nie są wycelowane w rodziców. Trzeba pamiętać, że są to sposoby dziecka na poradzenie sobie z własnymi emocjami oraz traumą. Bardzo ważne jest, aby maluch pozostawał pod opieką specjalisty. Dzięki temu będzie możliwe dobranie odpowiedniej terapię dla potrzeb dziecka.

Dowiedz się więcej na stronie: https://bezstres.pl/dzieci-i-ich-problemy/